Zajazd u Jana

Nowa Wieś Złotoryjska 41

59-500 Złotoryja

Polska


Paszport odkrywcy, restauracje z regionalną kuchnią i różnymi ciekawymi smakami, warsztaty, lokalne produkty i rzemiosło, wydarzenia, informacje, dziedzictwo geologiczne.

Zapraszamy w Góry Kaczawskie.

Sudecka Zagroda Edukacyjna, Zamek Grodziec, Wilcza Góra, Kopalnia Złota Aurelia to tylko część atrakcji, które możecie zwiedzić na obszarze Gór Kaczawskich.

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów. Jest tu mnóstwo atrakcji do odkrycia.

Góry Kaczawskie oferują mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku. Poniżej prezentujemy część atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. 

Szczegółową listę obiektów, które warto odwiedzić znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.gorykaczawskie.pl 


Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie

Sudecka Zagroda Edukacyjna to niezwykłe miejsce. Interaktywne centrum edukacji dla dzieci oraz dorosłych zlokalizowane w miejscowości Dobków. Sudecka Zagroda Edukacyjna oferuje połączenie nauki oraz świetnej zabawy. Ruchome makiety, gry edukacyjne, symulacje i warsztaty. 

Zamek Grodziec

Późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, województwie dolnośląskim, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Został wybudowany na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m.

Na zamku organizowane są turnieje rycerskie, eventy i różne imprezy tematyczne nawiązujące do czasów średniowiecza.


Złotoryja - stolica polskiego złota

Prawa miejskie nadane przez Henryka I Brodatego Złotoryja otrzymała w 1211 roku. Co warto zwiedzić w Złotoryi? 

Polecamy starą część miasta w centrum, muzeum złota, kopalnię złota Aurelia, stare mury obronne i odnowione kamienice w rynku. Okolice Złotoryi to rezerwat przyrody Wilcza Góra i róża bazaltowa.


Czaple - Wioska Piasku i Kamienia

Warsztaty manualne z wykorzystaniem zasobów lokalnych (piasek i kamień). Ścieżka geologiczna, tematyczne miejsce turystyczne, Jasionkowa chata.

Wąwóz Myśliborski

Znajduje się w rezerwacie przyrody koło Jawora. Sam rezerwat stanowi fragment zalesionej doliny wciosowej potoku Jawornik pomiędzy Myśliborzem, Myślinowem i Jakuszową. Do Wąwozu Myśliborskiego można dojść Szlakiem Wygasłych Wulkanów od strony Myśliborza albo Jakuszowa.

Organy Wielisławskie

Szczyt na pogórzu Złotoryjskim, na prawym brzegu Kaczawy ze słynnym wyrobiskiem dawnego kamieniołomu czyli Organami Wielisławskimi oraz jaskinią tzw. Jaskinią Wielisławską. Wielisławka pokryta jest lasem mieszanym (kiedyś jako rezerwat). Według legend już w IX w. na Wielisławce miał funkcjonować ośrodek kultu słowiańskiego.

Krucze skały

Zlokalizowane w miejscowości Jerzmanice Zdrój skały z piaskowca to warte zobaczenia pozostałości dawnego górnictwa i hutnictwa.

Ostrzyca

Wzniesienie wulkaniczne zbudowane z bazaniktu o wysokości 501 m.n.p.m. Polecamy na całodniową wycieczkę. Piękne widoki na panoramę Gór Kaczawskich.



Warsztaty, imprezy, wydarzenia. Te wszystkie aktualne informacje znajdziesz na stronie internetowej Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów pod poniższym adresem: